Son Haberler
Anasayfa » Nikah İşlemleri » Nikah İçin Gerekli Evraklar

Nikah İçin Gerekli Evraklar

nikah için gerekli belgeler
Evlilik Cüzdanı

Nikâh Akdi İçin Gerekli Evraklar

·         Yerleşim Yeri Belgesi nüfus müdürlüğünden veya muhtarlıktan alınacaktır.

·         Çiftlerin 5 adet vesikalık fotoğrafı (Son altı ay içerisinde çekilmiş ve fotokopi ile çoğaltılmamış)

·            Çiftlerin en son medeni hali işlenmiş resimli nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri ile getirmeleri gereklidir. Resimli nüfus cüzdanları asıl ve fotokopileri son 10 yılı aşan ve çok yıpranmış olan nüfus     cüzdanları başvuruda kabul edilmeyecektir.

·            Resmi veya özel sağlık kuruluşlarından alınan raporların Yetkili Sağlık ocaklarından onaylatılması gereklidir.

·         Evlenecek çiftlerin birlikte müracaatı zorunludur.

·         Müracaatlar   hafta içi  09.00 – 12.00   3.00-16.00 saatleri arasında  yapılmaktadır.

Reşit Olmayanlar İçin Gerekli Evraklar

·      18 Yaşını doldurmamış olan çiftler anne baba muvafakat name ile  evlenebilirler. (ay ve gün hesabı ile)  Anne ve Babadan biri ölmüş ise  ölümü Nüfus Kâğıt Örneği ile belgelenecektir.

·         Muvafakat name alamayan kişiler anne ve babalarıyla birlikte kimlik fotokopileri ve 1 adet resim getirmeleri gerekmektedir

·         17 Yaşını doldurmamış olanlar mahkeme kararı ile evlenebilirler.

Boşanmış ve ya Dul Olanlar İçin Gerekli Evraklar

·            Boşanmış veya dul olan bayanlar boşanma ve ölüm tarihinin nüfusa tescilinden itibaren 10 ay (300 gün) geçmeden evlenemezler.

·            Sürenin dolmasını beklemek istemeyenler,  aile mahkemesinden iddet müddetini kaldırması kararı getireceklerdir.

·         İlgililerin nüfus cüzdanlarında son medeni halinin işlenmiş olması zorunludur.

65 Yaş Üstü Evlenecekler için Gerekli Evraklar

·         65 yaş üsttü vatandaşlardan aklı dengesi yerindedir raporu istenilmektedir.

Yabancı Kişilerle Evlilik İçin Gerekli Evraklar

·         Yabancı uyruklu olanlar çok dilli doğum belgesi ve bekârlık belgesi  ile müracaat ederler (Almanya, Avusturya, Hollanda, Rusya vs.)

·         Diğer ülkeler İstanbul da bulunan konsolosluklarından alacakları evlenme belgelerini İstanbul  Valiliğine tasdik ettireceklerdir.

·         İstanbul da konsolosluğu bulunmayan ülke vatandaşları Ankara da bulunan Büyükelçiliklerinden alacakları, evlenme ehliyet belgelerini T.C. Dışişleri bakanlığına tasdik ettirmek zorundadırlar.

·         Yabancı uyruklu Bay ve Bayanların pasaportlarını Yeminli Tercüman Bürolarından tercüme yaptırıp Noterden onaylatmaları gereklidir.

Nikâh Salonunun Bulunduğu İlçede İkamet etmeyenler

·         Nikâh Salonunun Bulunduğu İlçede İkamet etmeyenler tercih ettikleri evlendirme dairesinde nikâh yaptıracaklar, İkamet ettikleri yerde bulunan evlendirme dairesine  müracaat ederek izin belgesi alacaklardır.

·         Başka bir yerde ikamet edip, başka yerde nikâh kıydıracak kişiler gerekli  evrakları hazırlayarak tercih ettikleri nikah dairesinden izin belgesi alarak  istedikleri yerde nikah kıydırabilirler.

·         Kızlık soyadını kullanmak isteyen bayanlar gerekli matbu evrakı   doldurarak Evlendirme memuru önünde imzalayacaklardır.

·         Mal rejimi talebi olan çiftler müracaat sırasında noterden yaptıracakları    mal rejimi talep belgesini vermek zorundadırlar.

Nikâh Müracaat Evrakları

·         Müracaat evrakları alındığı tarihten itibaren 6 ay (180 gün) için  geçerli olduğundan istenilen nikâh günü bu tarih aralığını geçmeyecektir.

·         Evlenme başvurusunda bulunacak çiftlerin birlikte gelmeleri zorunludur.

·         Başvuruya gelemeyen adayın evlenme başvurusu için Noterden  Vekâlet vermesi gereklidir.

·         Eksik evrak ile yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir