Son Haberler
Anasayfa » Gelin Ajandası » Gelin Ajandası & Düğün Planlaması
Çift
Çift

Gelin Ajandası & Düğün Planlaması

Gelin Ajandası

Düğün öncesi 24 hafta öncesi

 

Düğün ve Nikâh ;

Düğün, Evlilik, Nikâh, Balayı için ayırabileceğiniz ekonomik bütçenizi belirleyin. Düğün ve nikâhınıza kimleri davet edeceğiniz belirleyin ve davetli sayısının ve ayırdığınız bütçenizi, aşılabileceğinizi de göz önünde bulundurun.

Çift

Düğün mü Nikâh mı ya da her ikisi mi ;

Nikâh ve Düğün yapmayı planlıyorsanız nasıl bir nikâh ve düğün istediğinize karar verin. Nikâhınız davetin verildiği Düğün salonunda mı kıyılacak, yoksa evlendirme dairesinde kıyılacak nikâhtan sonra mı Kokteyl daveti verecek misiniz?  Düğünü yapacağınız mevsime göre yaz düğünümü kış düğünümü olacak. Yaz düğün seçeneklerinde kır düğünü, Havuz başı açık hava düğün mekânı, Tekne düğünü ya da kapalı salon düğünümü olacak. Düğün daveti yemekli mi, yoksa açık büfe ya da kokteyl şeklinde mi olacak. Bunlara karar verirken nikâhın tarihini ve saatini de belirleyin. Nikâh saatini belirlerken nikâhın ve davetin şeklini unutmayın. Mesela düğün davetiniz öğleden sonra bir kokteyl şeklinde olacaksa, nikâh saati sabah olmamalıdır bu gibi ayrıntıların planını yapın.

Nikâh İçin Resmi Evrak ve Belediye İşlemleri;

Bağlı bulunduğunuz ilçenin belediyedeki evlendirme servisine başvurarak nikâh belgelerinizi hazırlayın ve belediyede tarihinizi alın bu işlemleri yaparken dini ve resmi tatil günlerini de göz önünde bulundurarak kararınızı verin.

Nikâh ve Düğün Davetli Listesi

Nikah ve Düğüne davet edeceğiniz davetli listesini belirleyin ve kişi sayısını netleştirin, eğer yemekli bir düğün yapacaksanız masa düzenleri ve kimi kim ile aynı masada oturtacaksınız bu konu çok önemli. Aynı tarzda davetlilerin ve benzer yaş gruplarında kişileri aynı masaya oturtarak düğün davetine gelecek kişilerin sıkılmasını engelleyebilir ve eğlenmelerini sağlayabilirsiniz.

Nikâh ve Düğün Mekânları

Düğün yapmaya karar verdiyseniz ilgilendiğiniz mekanları inceleyin ve en az 6 ay önceden ön ödemesini yaparak düğün mekanını istediğiniz tarihe rezerve ettiriniz.

Düğün Organizasyonu Mekânları ile Anlaşma

Düğün yapmaya karar verdiyseniz ilgilendiğiniz mekânları gezmeye başlayın.

Gelinlik Modelleri

Gelinlik Modeli ve Gelin Saç Modeli için Kuaför Seçimi

Düğün hazırlıkların en keyiflisi herhalde Gelinlik seçimidir. Gelinlik modeline karar vermek için gelinlik modellerini şimdiden incelemeye başlayın ki siparişine 3 ya da 4 ay ayırabilesiniz.

Düğün günü gelinlik seçiminden sonra Gelin Başı için seçilecek olan gelin saç modelleri için işinin ehli profesyonel bir kuaför ve Makyöz ile randevulaşıp gelin saçı ve gelin makyajı provanızı yaptırın.

Düğüne 12 Hafta Kala

Gelinlik & Gelinlikçi

Gelinliğinizi diktirmeyi düşünüyorsanız terzinizle görüşmeye başlayın.

 

Düğün Mekân Rezervasyon

Düğün yapmayı düşünüyorsanız düğün yapılacak mekâna karar verin ve evlilik nikâh tarihiniz için kesin rezervasyon yaptırın. Düğün mekânı ile görüşmeleriniz devam ederken düğün fotoğrafçısından fotoğraf çekimleri, video çekimleri ve çiçekçiden de fiyat teklifi almayı ihmal etmeyin.

Davet Organizasyon & Catering Hizmetleri

Düğün mekânında vereceğiniz düğün daveti için birkaç düğün davet organizasyon ve Catering şirketleri ile görüşün. Bu düğün davet organizasyon şirketlerini mümkünse düzenlemiş oldukları düğün organizasyonlarından referans isteyin ve yaptıkları işleri inceleyin ve karşılaştırma yaparak isteklerinize ve bütçenize uygun firmayı belirleyin.

Düğüne 4 Hafta Kala


Smokin Damatlık

Damatlık

Bu arada damatları unuttuğumuzu zannetmeyin damat için smokin veya takım elbise modellerini inceleyerek damatlık modelinizi seçin.

Düğün Mekânı

Düğün mekânınızla görüşerek, dekorasyon, yemek menüsü, masa düzeni ve pasta ile ilgili isteklerinizi bildirin.

Düğün ve Nikâh Davetiyesi

Düğün ve Nikâh davetiye modelleri seçimi ve davetli listesini gözden geçirerek hat sanatı kaligrafi ile zarf yazdırmayı düşünüyorsanız davetiye firmanıza isim listesini bildirin. Düğün Nikâh Davetiye sayısını belirlerken davetli listenizde 1 aileye 1 davetiye vereceğinizi unutmayın). Davetiyeler düğünden 4 hafta önce elinizde olacak şekilde siparişinizi verin ve dağıtımı için kurye ya da aile bireylerinden destek isteyin.

Balayı

Balayı Mekânı ve Balayı Yeri Seçimi

Balayı için nişanlınızla birlikte araştırmalarınıza başlayarak acentelerle görüşün ve rezervasyonunuzu yaptırın.

Gelinlik

Gelinliğinizi diktirmeye başlayın.  Sakın kilo almayın son gün gelinlik provasında sürpriz ile karşılaşmayın

Düğün Dansı

Düğün dansınız için sizin için hazılanacak Kareogrofi ile özel dans dersi almayı unutmayın. Dans Kursları

Düğün Müziği

Düğününüzde canlı müzik düşünüyorsanız orkestra ve müzik grupları ile görüşmelerinize başlayın.

Eğer DJ tercih ediyorsanız müzik organizasyon şirketlerini araştırın.

 

Gelin Arabası

Gelin Arabası Seçimi

Her Gelin düğününde görkemli bir gelin arabasına binmeyi hayal eder. Gelin arabası olarak limuzin ya da farklı araç kiralamayı düşünüyorsanız araba kiralama şirketleriyle görüşmeye başlayın ve şoförlü ya da şoförsüz gelin arabası için rezervasyonunuzu yaptırın.

Davetiye Dağıtım

Davetiye

Davetiyelerinizi aile bireyleri veya kurye firmaları aracılığı ile dağıtmaya başlayın.

Nikâh Şekeri

Nikâh şekeri seçiminizi yapın nikaha davet ettiğiniz kişi adetinden fala sipariş vermeyi unutmayın hatıra olarak fazla almak isteyenler olacaktır ve siparişinizi verin.

Balayı Organizasyon

Balayınızı yurt dışında geçirmeyi planlıyorsanız, pasaport ve vize işlemlerinize başlayın.

 

Profesyonel Kuaför ve Profesyonel Makyaj Ekip belirleyin

En Özel gününüzü tesadüflere ve mahallede fön çektirmeye alışkın olduğunuz kuaföre güvenmeden önce araştırmanızı yapın ve güzellik takviminizi belirleyin, gelin başı modelleri için profesyonel kuaför ve makyaj ekibi ile randevulaşıp prova yapın ve randevu alın. Eğer otel benzeri bir yerde düğün yapacaksanız kuaför ve makyözün otele gelmesini talep edin. Gelin başı provası için saç modelinizi belirlerken duvak, taç, çiçek veya diğer saç aksesuarlarınızı ve gelinliğin modelini kuaförünüze göstermeyi unutmayın. Her gelinlik ile her saç modeli uygulanmaz. Straplez gelinlik modelleri için genelde gelin topuz modelleri tavsiye edilir. Sırt ve omuz dekoltesini kapatmaması için.

Gelin Aksesuarları – Gelin Eldiveni, Gelin ayakkabısı, Gelin takı kesesi gibi aksesuarlarınızı satın alın ve  Düğün günü rahat etmek için ayakkabılarınızı bir gün önceden deneyin.

Güzellik – Cilt ve vücut bakımınızı yaptırın ve mümkünse makyajınızı deneyin.

Nikâh Şahitleri – Nikâh şahitlerini belirleyip, kendilerine haber verin.

Düğün Pastası – Düğün pastası eğer daveti vereceğiniz yer tarafından hazırlanmıyorsa, Düğün pastası modelinizi seçin ve pastaneye siparişinizi verin. Düğün gününde düğün mekânında doğru kişiye teslim edilmesi için mekândan bilgi almayı unutmayın.

Stüdyo Fotoğrafı ve Düğün günü Fotoğrafçısı ; Düğün günüzünde mümkünse sabah kuaför ziyaretine giderken evden çıkış anınızdan itibaren sizinle birlikte kuaför den gece bitimine kadar yanınızda mobil bir fotoğrafçı bulundurun. Her anınızın karelerde yaşayacağını unutmayın. Stüdyo fotoğraf çekimi için stüdyolarla görüşerek teklif alın. Fotoğrafçıların örnek gelin fotoğraflarını inceleyinve çekim yaptıracağınız stüdyoyla düğün günü saati ve çekilecek kareler konusunda anlaşın. Fotoğraf çekimlerini açık hava mekanı ya da düğünü yapacağınız mekânda, doğal ortamda gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız mekânın fotoğrafçısıyla anlaşmaktan başka alternatifiniz olmayabilir.

Düğün & Nikâh

Kına gecesi için kına, geleneksel kıyafet ve gerekli diğer şeyleri için alışverişinizi yapın.

 

Alyans

Alyans

Alyans seçimi belki en zor seçimlerden birisi olacaktır. Seçtiğiniz Alyans modelinizi parmağınıza uygun modelin hazırlanması için kuyumcunuza siparişinizi verin.

Düğünden 1 hafta önce


Alyans

Alyanslarınızı kuyumcudan teslim alın ve güvenli bir yerde muhafaza edin.

 

Gelinlik & Smokin Damatlık

Gelinlikçiden Gelinliğinizi alarak tüm detaylarını ve damatlık kıyafeti son kez gözden geçirin. Gelinlikçiden veya gelinliği satın aldığınız firmadan gelinliğinizi teslim alın. Son kez gelinliğin düzgün olduğundan emin olmak için gelinliğinizi, diğer gelin aksesuarlarınızı ve gelin ayakkabılarınızı giyerek her şeyi kontrol edin.

Balayı Valizi

Balayı için valizlerinizi hazırlayın, gideceğiniz yerin ilklim ve hava şarlarına göre alışveriş yapmayı unutmayın.

 

Balayı Odası Çantası

Eğer Düğün gecesi otelde kalmayı düşünüyorsanız otel için ayrı bir çanta hazırlayın. Düğün ertesinde otelden çıkarken giyeceğiniz kıyafetlerinizi, pijamanızı ve iç çamaşırlarınızı unutmayın. Gelin makyajınızı çıkarmak için makyaj temizleyici krem, tonik, vs ihtiyaçlarınızı çantanıza önceden yerleştirin.

Güzellik

Vücut ve cilt bakımınızı, Ağda, Manikür Pedikür Kaş şekillendirmelerinizi yaptırın.

Kına Gecesi

Düğün gününde yorgun bir şekilde olmak istemiyorsanızKına gecesini düğünden önceki hafta içinde bu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Düğüne 1 gün kala


Gelin Arabası

Gelin arabası süsleme işi için bu konuda bir yakınızı veya arkadaşınızı görevlendirebilirsiniz.

 

Gelin Buketi

Gelin Buketi

Gelin buketinizin formunun bozulmaması için son anda kuaföre getirecek birini organize edin

 

Güzellik

Spa ya gidin veya bir Spa merkezinin güzellik salonunda bakım ve masaj yaptırıp rahatlayın.

.

Gelin Ayakkabısı

 

Gelin Ayakkabısı

Gelinliğinizle giyeceğiniz gelin ayakkabısını evde bir süre kullanıp yumuşatın.

Güzellik

Erkenden yatarak uykunuzu almaya çalışın.

Düğün Günü

Kahvaltı

Çok güzel bir kahvaltı yapın, sakın kuaför salonunda elinizde birkaç poğaça, tost ve simitle geçiştirmeyin. Düğün günü makyajınız olduktan sonra yemek yeme fırsatınız olmayacaktır.

Güzellik

Ilık bir banyo yapın, rahatlayın.

Kuaför Berber Güzellik

Damat tıraşı olmak için berbere, gelin de gelin başı ve diğer gelinin yakınlarının saç yapımı ve makyaj için kuaföre düğün saatinden en az dört saat önce gerekli zamanı ayırmalıdır.  bir saat saçınızın ön hazırlığı, bir saat makyajınız sonra gelinlik giyilmesi ve tekrar 1 saat saçınızın son rütüşları ve vücut makyajı ve gelin makyajınızdaki son rütüşları için bir saat. (Tavsiyemiz gelinliğinizi kuaför salonunda giyin ve oradan fotoğrafçıya gidin.

Stüdyo Fotoğraf Çekimi

Gelinliğinizi ve smokin giydikten sonra fotoğraf çekiminizi gerçekleştirin. Nikâh töreni saatinden bir saat önce nikâhın kıyılacağı mekâna gidin.

Check Also

Maldivler

Balayı Planlaması

Evlenme kararını aldınız ve tüm sevdiklerinizle paylaştınız.Sonrasında ise Karar alınan tarih yaklaştıkça artık koşuşturma başlar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir